Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się jedenastu uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Z pośród uczestników największym okazem mógł poszczycić się Pan Franciszek Zieliński jego okaz ważył 1698 gram, drugie miejsce zajęła Pani Ewelina Ślązak (1550 gram), trzecie miejsce zdobył Jerzy Noryca (1279 gram). Warto podkreślić, że tegoroczne okazy były znacznie większe od grzybów z roku 2013. Wszyscy znalazcy zostaną zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród. 

Poniżej przedstawiamy ranking uczestników wraz z ich okazami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  

 

1. Franciszek Zieliński - 1698 gram

2. Ewelina Ślązak - 1550 gram

3. Jerzy Noryca - 1279 gram

4. Jerzy Teszka - 1100 gram

5. Ludmiła Grysiuk - 950 gram

6. Adam Hlib - 925 gram

7. Mariusz Pucz - 735 gram

8. Albert Kołtonowski - 705 gram

9. Jadwiga Reguła - 580 gram

10. Jan Grysiuk - 565 gram

11. Gabriel Balcerzak - 559 gram