Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu jest ściśle zaplanowane...

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

 

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

  Informacje na temat planu urządzenia lasu opracowanego dla naszego Nadleśnictwa można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się jedenastu uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Z pośród uczestników największym okazem mógł poszczycić się Pan Franciszek Zieliński jego okaz ważył 1698 gram, drugie miejsce zajęła Pani Ewelina Ślązak (1550 gram), trzecie miejsce zdobył Jerzy Noryca (1279 gram). Warto podkreślić, że tegoroczne okazy były znacznie większe od grzybów z roku 2013. Wszyscy znalazcy zostaną zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród. 

Poniżej przedstawiamy ranking uczestników wraz z ich okazami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  

 

1. Franciszek Zieliński - 1698 gram

2. Ewelina Ślązak - 1550 gram

3. Jerzy Noryca - 1279 gram

4. Jerzy Teszka - 1100 gram

5. Ludmiła Grysiuk - 950 gram

6. Adam Hlib - 925 gram

7. Mariusz Pucz - 735 gram

8. Albert Kołtonowski - 705 gram

9. Jadwiga Reguła - 580 gram

10. Jan Grysiuk - 565 gram

11. Gabriel Balcerzak - 559 gram