Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY 2024

Dnia 12.04.2024r. odbyła się ogólnopolska akcja #sadziMY.

Pod siedzibą Nadleśnictwa Łobez w godzinach 9:00-15:00 każdy chętny mógł otrzymać darmową sadzonkę.

Podczas tegorocznej akcji rozdaliśmy w sumie 550 sadzonek.

Odwiedziło nas sporo grup przedszkolnych, szkolnych, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łobzie, Starostwa Powiatowego w Łobzie, Komendy Powiatowej Policji w Łobzie a także osoby prywatne.

Dziękujemy wszystkim ,którzy wzięli udział w tegorocznej edycji akcji #sadziMY i posadzili swoje drzewko.

 


Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

FILM - https://www.youtube.com/embed/lODsib-AFro?si=_MSzkCl89RtTNZ5o"

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

 


Światowy dzień zdrowia

W dniach 04-05.04. 2024r. w Łobeskim Domu Kultury trwają obchody Światowego Dnia zdrowia.

Wraz z Komendą Powiatowej Policji w Łobzie, Państwową Inspekcją Sanitarną w Łobzie, Ratownikiem Medycznym oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego mamy przyjemność gościć uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Łobez na prelekcji dotyczącej zdrowia.

W tych dniach szczególnie uświadamiamy dzieci jak ważne jest dbanie o zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

  • Przypominamy, że 20 minut przebywania w naturze wystarczy, aby znacząco obniżyć poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu.
  • Ponadto, spędzanie czasu na łonie natury może zwiększyć zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%. Używamy wtedy uwagi mimowolnej, która nie wymaga od nas wysiłku, więc nasz umysł odpoczywa.
  • Wdychanie olejków eterycznych pomaga w depresji i zaburzeniach lękowych. Działanie olejków odpowiada za ok. 50% zdrowotnego efektu przebywania w lesie.
  • 30-minutowy energiczny spacer pięć razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję.

Narada koordynacyjna 28.03.2024r.

W ramach przygotowań do akcji bezpośredniej i działań profilaktycznych z ochrony przeciwpożarowej lasu oraz zwalczania szkodnictwa leśnego 28 marca br. odbyła się narada koordynacyjna.

Wzięli w niej udział przedstawiciele dwóch nadleśnictw: Resko oraz Łobez oraz zaproszeni goście z KP PSP w Łobzie, Gryfice i Stargardzie, OSP Radowo Małe, Policji, Gmin Radowo Małe i Płoty.

Celem spotkania było podsumowanie ubiegłego sezonu bezpośredniego zagrożenia pożarowego oraz omówienie spraw związanych z wprowadzeniem akcji bezpośredniej w ochronie p.poż. lasu w roku 2024, jak również problematyka związana ze szkodnictwem leśnym.

Zreferowano stan zabezpieczenia przeciwpożarowego obszarów leśnych oraz system mobilizacji Służby Leśnej i Zakładów Usług Leśnych.

Podczas narady szczegółowo omówiono współpracę z jednostkami PSP, OSP i Policją.


Łobeska Baba Wielkanocna

W minioną niedzielę odbyła się już XVIII Łobeska Baba Wielkanocna.

Nadleśnictwo Łobez podczas wydarzenia reprezentował Pełniący Obowiązki Nadleśniczego Nadleśnictwa Łobez Dariusz Barczewski, który był jednocześnie jednym z jurorów konkursu na najlepsze wypieki wielkanocne.

Nadleśnictwo Łobez było jednym ze sponsorów nagród głównych.

Cieszymy się, że na terenie naszego powiatu co roku organizowane jest spotkanie z folklorem, podczas którego odbywa się jarmark rękodzieła i wyrobów wielkanocnych.

Już odliczamy dni do kolejnej edycji.

 


Nowy sztandar w Przedszkolu w Węgorzynie

W dniu wczorajszym Pełniący Obowiązki Nadleśniczego Nadleśnictwa Łobez Dariusz Barczewski miał przyjemność brać udział w wydarzeniu Przedszkola Publicznego i Żłobka w Węgorzynie.

Podczas spotkania odbył się uroczysty apel, podczas którego nadano nowy sztandar.

Dyrekcji przedszkola w Węgorzynie dziękujemy za zaproszenie.

Mamy nadzieję, że nasza wspólłpraca w dalszym ciągu będzie układała się pomyślnie.


Spotkanie edukacyjne w Ińsku

W dniu wczorajszym w Ińsku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie z Leśniczym Leśnictwa Ińsko Krzysztofem Gawlikiem.

Podczas zajęć dzieci szukały oznak wiosny.

Uczniowie spacerowali ścieżką edukacyjną prowadzącą do Rezerwatu Kamienna Buczyna i poznawali przy okazji jego tajniki.

Dodatkowo dzieci zaczęrnpnęły informację o Ińskim Parku Krajobrazowym.

Dużą atrakcją okazało się wsponanie na wieżę widokową, z której cudownie widać Rezerwat Przyrody "Wyspa Sołtyski".

To był cudowny dzień na łonie natury spędzony w miłej atmosferze.

Dziękujemy za odwiedziny wszystkim uczniom.

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata.”  to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, że co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu.

Im lepiej poznamy lasy i im lepszymi analizami dysponujemy, tym lepiej możemy je chronić. Jako jedyny kraj w Europie możemy się pochwalić „hurtownią” danych o lasach. Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują  platformę „Bank Danych o Lasach” (BDL), która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od ich form własności.  W oparciu o BDL działają także m.in. mobilna aplikacja mBDL, aplikacja wspomagająca zarządzanie lasami prywatnymi czy aplikacja do kontroli i tworzenia danych na potrzeby uproszczonych planów urządzenia lasu. Bank Danych o Lasach jest dostępny dla każdego, jest bezpłatny i w pełni finansowany ze środków Lasów Państwowych.

Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Polska i Lasy Państwowe  mogą pochwalić się wyjątkowo skutecznym systemem ochrony przeciwpożarowej.  Jeśli chodzi o liczbę pożarów lasów w Europie, to Polskę wyprzedzają tylko dwa kraje z półwyspu iberyjskiego -  Portugalia i Hiszpania. Jednak w mediach nie słyszy się zbyt wiele o  ogromnych powierzchniach zniszczonych przez ogień. Dlaczego? Jest to niewątpliwa zasługa funkcjonującego w LP i ciągle doskonalonego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Celem systemu jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej, nie dopuszczając do rozwoju katastrofalnych pożarów wielkoobszarowych.

Jednym z elementów systemu ochrony ppoż. jest codzienny, bezpośredni pomiar wilgotności ściółki i parametrów meteorologicznych. Dzięki unikatowej w skali Europy metodzie możemy precyzyjnie ustalić stopień zagrożenia w danym dniu, na terenie całego kraju. Jest to możliwe tylko dlatego, że Lasy Państwowe pokrywają niemalże całą powierzchnię kraju.

Oprócz tego system tworzy wiele współpracujących ze sobą elementów m.in.: dostrzegalnie, kamery, dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, samoloty, śmigłowce, samochody patrolowo-gaśnicze, bazy sprzętu i pasy przeciwpożarowe. Dostrzegalnie tworzą system obserwacji, pokrywający monitoringiem większą część lasów w Polsce, w tym także lasy prywatne i parki narodowe. Gdy obserwator zauważa pożar nie ma znaczenia czy pali się las państwowy czy prywatny, akcja gaśnicza zostaje rozpoczęta.

Nowoczesne badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi. Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla obciążających środowisko materiałów, takich jak beton, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

To tylko kilka przykładów tego jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje technologiczne by w jak najlepszym stopniu móc realizować powierzone im zadanie opieki nad lasami, które stanowią 1/3 powierzchni naszego kraju. Łączymy ponad 100-letnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i osiągnięć naukowych.

Z najważniejszymi przesłaniami tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Lasów można zapoznać się na stronie FAO, a poniżej zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, przygotowanego przez FAO.

 

 


Forest Show

16 marca w Łobzie odbyła się 20 edycja Forest Show.

Forest Show to wydarzenie, podczas którego odbywa się konkurs dla operatorów z całej Polski, wystawy oraz testy maszyn, a także szereg innych atrakcji.

W tym roku wydarzenie patronatem objęła m.in Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Nadleśnictwo Łobez wspólnie z Nadleśnictwem Resko przygotowało stoisko promocyjno- edukacyjne Lasów Państwowych.

Na odwiedzającyh stoisko czekało mnóstwo gier, konkursów oraz zabaw dla dzieci i dorosłych.

Począwszy od słynnego koła fortuny, drewnianych układanek, rozpoznawania gatunków drewna na teście wiedzy o lesie kończąc.

Na stoisku czekała na wszystkich strefa relaksu z przygotowanymi leżakami, odgłosami zwierząt leśnych oraz gorącą herbatą a także kawą z żołędzi marki Dobre z lasu.

Dodatkowo, przez cały czas trwania wydarzenia obecny był Z-ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie ds. Ekonomicznych Pan Hubert Kowalczyk, który brał udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym projektu "Rzetelny wykonawca" oraz wręczał nagrody dla najlepszych operatorów.

Jest nam niezwykle miło, że tegoroczny jubileusz wydarzenia Forest Show odbył się właśnie w Łobzie.


Młodzież zapobiega pożarom

15 marca w Łobeskim Domu Kultury odbył się gminny etap XVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" dla uczniów szkół podstawowych klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.

Nadleśnictwo Łobez reprezentował Pełniący Obowiązki Nadleśniczego Dariusz Barczewski.

Serdecznie gratulujemy wszystim uczestnikom.

Laureatom życzymy powodzenia na etapie powiatowym, który odbędzie się 26 marca.


Konkurs plastyczny "Przedwiośnie w Łobeskim Lesie"

11.03.2024r. w Żłobku Miejskim „Bajkowa Kraina” w Łobzie odbyło się podsumowanie Konkursu plastycznego „Przedwiośnie w Łobeskim Lesie”.

Organizatorem konkursu był Żłobek Miejski pod patronatem Nadleśnictwa Łobez.

Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia przyrodą, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku oraz pogłębianie wiedzy przyrodniczej.

Oczywiście dzieciom w tworzeniu prac plastycznych mogli pomagać rodzice/ opiekunowie oraz rodzeństwo. 

Jest nam niezmiernie miło, że w konkursie wzięły udział wszystkie dzieci uczęszczające do żłobka.

Mamy nadzieję, że był to pierwszy ale nie ostatni konkurs z udziałem maluszków.


3 marca

3 marca 2024r. odbyły się obchody związane z 79 rocznicą zakończenia walk o ziemię łobeską.

Delegacja Nadleśnictwa Łobez złożyła w tym dniu kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności.


Komunikat dotyczący Certyfikatu FSC

Nadleśnictwo Łobez pragnie poinformować, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie rozpoczęła procedurę wznowienia ważności certyfikatu gospodarki leśnej w systemie FSC (Forest Stewardship Council).

W związku z powyższym, korzystając z derogacji na podpisanie nowej umowy licencyjnej na Plan Certyfikacji FSC, oferowany przez nas do sprzedaży surowiec drzewny, prawdopodobnie
od trzeciej dekady miesiąca kwietnia do 31 sierpnia bieżącego roku będzie posiadał certyfikat
FM FSC.


Zajęcia edukacyjne

W czasie, w którym zima nie odpuszcza odwiedzamy różne placówki dzieląc się wiedzą o lesie.

Luty to bardzo dobry moment na przeprowadzenie zajęć o dokarmianiu ptaków zimą.

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność przeprowadzić zajęcia edukacyjne z uczniami II klas ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie.

 

Dzieci otrzymały piękny karmniki, o który obiecały dbać i w ramach codziennych spacerów dosypywać do niego karmę.

Nasze serca rosną, kiedy widzimy, że tak wiele osób chce już od najmłodszych lat być bliżej lasu/ natury...

Konkurs plastyczny oraz fotograficzny

W dniu 28.11.2023r. odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursów plastycznego "Jesienny las" oraz konkursu fotograficznego "Zaczytani jesienią"- zdjęcie dziecka czytającego książkę w jesiennym krajobrazie"; "Złap chwilę! Aktywni jesienią w obiektywie", które organizowane były przez Nadleśnictwo Łobez w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Łobzie.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach.

Wpłynęło bardzo dużo prac z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych kolejnych konkursach.


Ćwiczenia powiatowe

Na terenie Nadleśnictwa Łobez w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych Leśnictwa Unimie, 1 grudnia zostały przeprowadzone ćwiczenia powiatowe KSRG pod kryptonimem ,,WODNIK 2023’’.

W ćwiczeniach udział brały Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze z KP PSP Łobez oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu łobeskiego.

 


Konkurs wiedzy o Ińskim Parku Krajobrazowym

27.11.2023r. odbyła się V Edycja Konkursu "Znam Iński Park Krajobrazowy".

W konkursie udział wzięło 15 finalistów z trzech Szkół Podstawowych z województwa zachodnipomorskiego.

Konkurs organiozwany był przez Zespół Parków Krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego przy wsparciu Nadleśnictwa Łobez.

Gratulujemy wszystkim ogromnej wiedzy i chęci udziału w konkursie.

 


Spotkanie na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego

9 października na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego na obszarze Rezerwatu Przyrody "Kamienna Buczyna" Leśniczy Leśnictwa Ińsko Krzysztof Gawlik przeprowadził zajęcia terenowe dla 44 uczniów ze Szkół Podstawowych ze Szczecina.

Głównym założeniem spotkania było zapoznanie uczestników ze współpracą ZPKWZ z LP pod kątem gospodarowania lasami w obrębie obszarów chronionych.

Bieg Wilka

W minioną sobotę odbyła się V edycja Łobeskiego Terenowego Biegu Wilka.

Na polanie Jana spotkało się ponad 200 biegaczy wspieranych przez kibiców.

Bieg odbył się w kilku kategoriach wiekowych.

Organizatorami był LŁKB "TRUCHT".

Gratulujemy wszystkim zawodnikom dotarcia do mety i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Zachęcamy przy okazji do uprawiania sportu w lesie.