Asset Publisher Asset Publisher

użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest gałęzią wiedzy pokazującą ile i jakie zasoby daje nam las. To nie tylko pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, ale również zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. By móc korzystać z dobrodziejstw lasu jako społeczeństwo musimy korzystać z niego racjonalnie, by nie zakłócić jego trwałości.

Wszystkie czynności związane z użytkowaniem lasu muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi zawartymi w planach urządzania gospodarstw leśnych oraz z wymaganiami hodowli i ochrony lasu. Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Łobez prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 110 tys. m sześc. drewna.

 

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych planuje się pozyskać w ramach obecnego Planu Urządzenia Lasu 534 tys. m3, natomiast w cięciach rębnych 635 tys. m3. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak buk, dąb, klon i grab.

 

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Łobez trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Najwiekszy prawdziwek - wyniki 2014

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się jedenastu uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Z pośród uczestników największym okazem mógł poszczycić się Pan Franciszek Zieliński jego okaz ważył 1698 gram, drugie miejsce zajęła Pani Ewelina Ślązak (1550 gram), trzecie miejsce zdobył Jerzy Noryca (1279 gram). Warto podkreślić, że tegoroczne okazy były znacznie większe od grzybów z roku 2013. Wszyscy znalazcy zostaną zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród. 

Poniżej przedstawiamy ranking uczestników wraz z ich okazami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.  

 

1. Franciszek Zieliński - 1698 gram

2. Ewelina Ślązak - 1550 gram

3. Jerzy Noryca - 1279 gram

4. Jerzy Teszka - 1100 gram

5. Ludmiła Grysiuk - 950 gram

6. Adam Hlib - 925 gram

7. Mariusz Pucz - 735 gram

8. Albert Kołtonowski - 705 gram

9. Jadwiga Reguła - 580 gram

10. Jan Grysiuk - 565 gram

11. Gabriel Balcerzak - 559 gram