Asset Publisher Asset Publisher

historia nadleśnictwa

Nazwa nadleśnictwa pochodzi od miasta Łobez, które w dokumentach historycznych wymienione jest po raz pierwszy w XII wieku. Prawa miejskie wg wzoru lubeckiego Łobez otrzymał przed 1295 rokiem.

Nazwa nadleśnictwa pochodzi od miasta Łobez, które w dokumentach historycznych wymienione jest po raz pierwszy w XII wieku. Prawa miejskie wg wzoru lubeckiego Łobez otrzymał przed 1295 rokiem. W tym samym lub zbliżonym okresie prawa miejskie otrzymały: Ińsko (przed 1300), Strzmiele (rok 1348), Węgorzyno (koniec XIV wieku). Wiek XIV i XV to najlepszy okres rozwoju i rozkwitu miast pomorskich. W późniejszych okresach miasta i region Pomorza przechodziły okresy rozkwitu i stagnacji. Od XVIII wieku Pomorze Zachodnie należało do Prus a później, do roku 1945 do Niemiec.

Niemieckie nazwy miast i innych miejscowości Pomorza to: Łobez-Labes, Ińsko-Nörenberg, Węgorzyno-Wangerin, Strzmiele-Stramehl, Świdwin-Schivelbein, Resko-Regenwalde, Drawsko-Dramburg.

Do roku 1945 tereny, na których położone jest Nadleśnictwo Łobez należały do Niemiec. Nie było tutaj lasów państwowych, lasy omawianego Nadleśnictwa przed rokiem 1945 stanowiły m.in.:

-lasy miejskie „stadtforst" np. „Wangeriner stadtforst"- lasy miasta Węgorzyno (oddziały 285-300 obrębu Węgorzyno),Nörenberger stadtwald"- lasy miasta Ińsko

-lasy dużych majątków, samorządowe i chłopskie np. „Premslaffer Forst"- Przemysław, „Stramehler Forst"-Strzmiele, „Schönwalder Forst"-Zajezierze, „Gienower Forst"-Ginawa, „Roggower Forst"-Rogówko, „Lessentiner Forst"-Lesięcin, „Boniner Wald"-Bonin, „Schweriner Forst"-Zwierzynek, „Grasseer Forst"- Studnica, „Altstorkower Forst"-Storkowo.

Znaczna część gruntów nadleśnictwa to zalesienia powojenne, stanowią one ponad 40% ogólnej powierzchni Nadleśnictwa. Największe kompleksy gruntów zalesionych po roku 1945 znajdują się:

-obręb Łobez –oddziały:173-180 204-222, 227-231, 267-272, 300-312.

-obręb Węgorzyno – prawie całe zalesiono w okresie powojennym.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Największy prawdziwek roku 2016 - wyniki

Największy prawdziwek roku 2016 - wyniki

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

 

Zakończył się tegoroczny konkurs organizowany przez Nadleśnictwo na największego "prawdziwka".

Do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się siedmioro uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Z pośród uczestników największym okazem mogła poszczycić się Pani Maria Kamińska, jej okaz ważył 1120 gram, drugie miejsce zajęła Pani Maria Grodziska (1045 gram), trzecie miejsce zajęła Jadwiga Kujawowicz (976 gram). Warto podkreślić, że tegoroczna pogoda nie sprzyjała grzybobraniu. Długotrwała susza spowodowała, że tegoroczne okazy były znacznie mniejsze w porównaniu do prawdziwków z lat poprzednich. Wszyscy znalazcy zostaną zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród. 

Poniżej przedstawiamy ranking uczestników wraz z ich okazami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

1. Maria Kamińska

2. Maria Grodziska

3. Jadwiga Kujawowicz

4. Ewa Raińczuk

5. Jerzy Wiak

6. Hanna Dudziak

7. Ludmiła Gryciuk