Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

informacje ogólne

informacje ogólne

Przestrzenne usytuowanie Nadleśnictwa Łobez oraz krótki rys historyczny.

Nadleśnictwo Łobez w aktualnych granicach zostało utworzone z dniem 1.10.1972 r. na podstawie Zarządzenia Nr 24 Dyrektora OZLP w Szczecinie z dnia 20.09.1972 w sprawie zmian w strukturze administracyjnej przez połączenie dwóch poprzednio istniejących Nadleśnictw Łobez i Węgorzyno.

Nadleśnictwo Łobez składa się z dwóch obrębów leśnych: obrębu Łobez  i obrębu Węgorzyno.

Powierzchnia ewidencyjna Nadleśnictwa bez współwłasności wg zestawienia powierzchni działek wynosi: 23 028,2864 ha, w tym obrębu leśnego Łobez – 10 936,8318 ha, obrębu leśnego Węgorzyno – 12 091,4546 ha.

Obszar Nadleśnictwa Łobez wg „Regionalizacji przyrodniczo – leśnej Polski” (Zielony R. Kliczkowska A. 2012 r.) położony jest w I Krainie Bałtyckiej, Mezoregionie Pojezierza Choszczeńskiego, Równiny Słupskiej, Mezoregionie Pojezierza Drawskiego oraz w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, Mezoregionie Równiny Drawskiej.

Siedziba położona jest dość korzystanie względem zasięgu terytorialnego. Najdalej od siedziby Nadleśnictwa położone są leśnictwa Ińsko, Ginawa. Wszystkie leśnictwa mają kontakt z Nadleśnictwem przez telefony komórkowe i stacjonarne. Transfer danych z rejestratora do bazy SILP dokonywany jest za pomocą sieci telefonicznej.

Położenie Nadleśnictwa Łobez, jego zasięg terytorialny oraz odległości od siedziby Nadleśnictwa do  poszczególnych organów administracji przedstawiono na wycinku mapy administracyjnej.

 

Mapa przedstawia Nadleśnictwo Łobez

Warunki klimatyczne

Klimat obszaru nadleśnictwa jest pod silnym wpływem klimatu atlantyckiego, co skutkuje łagodnymi zimami, niezbyt gorącymi latami z bardzo dużą ilością opadów. O wpływie klimatu kontynentalnego świadczą powtarzjące się okresy suszy wiosennej oraz często występujące spóźnione przymrozki. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost przeciętnej rocznej temperatury, malejąca ilość dni z pokrywą śniegu oraz wzrost liczby dni z anomaliami pogodowymi powodującymi wzrost ilości i siłę wiatrów huraganowych.

Typy siedliskowe lasu

Na terenie nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe – 92,6 %, siedliska borowe stanowią zaledwie 7,4%. Dominujące typy siedliskowe lasu to las mieszany świeży – 42,9% i las świeży – 36,5%. Udział olsów, łęgów oraz siedlisk bagiennych wynosi 9,7%. Mimo, że przeważają siedliska lasowe, to dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna (ok. 46 %), następnie buk (ok. 15%) i dąb (ok. 9 %).

Nadleśnictwo Łobez w liczbach

Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 234 m3/ha
Rocznie pozyskanie grubizny wynosi ok. 107 tys. m3
Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 56 lat.
Przeciętna powierzchnia leśnictwa wynosi ok. 1770 ha