Wydawca treści Wydawca treści

Uwaga - zagrożenie ASF

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się
w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw,
w których utrzymywane są świnie.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

 • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
 • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
 • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

 • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
 • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
 • nie spuszczać psów ze smyczy;
 • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
 • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Opracowano w Głównym Inspektoracie Weterynarii.
Zatwierdził: Paweł Niemczuk– Główny Lekarz Weterynarii.

Więcej mozna przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin


Harcerze w Nadleśnictwie Łobez

29 czerwca nad jeziorem Głębokim w miejscowości Strzmiele pojawili się Harcerze reprezentujący ZHR Szczep 5 KDH Wichry. Pierwsza grupa w ilości 14 osób rozpoczeła budowę obozu który przez miesiąc będzie domem dla prawie 120 młodych Harcerzy. Pracownicy Nadleśnictwa Łobez odwiedzili Harcerzy na początku pobytu i życzyli im udanego i bezpiecznego pobytu.

Nabór na stanowisko pracy - Księgowy

Ogłoszenie o naborze oraz dokumenty do pobrania w załączniku.

Materiały do pobrania


V Wyścig Rowerów Terenowych Wokół Wzgórza Rolanda

 
Przy wsparciu Nadleśnictwa Łobez 9 czerwca 2018 r. odbył się V amatorski, terenowy wyścig rowerowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W wyścigu udział wzieło ponad dwustu uczestników w trzech kategoriach. Najwytrwalsi uczestnicy musieli przejechać ponad 30 km po leśnych pagórkach i ostrych zjazdach. Na szczęscie obyło się bez poważniejszych kontuzji, a na zakończenie imprezy czekał pyszny poczęstunek w miłej atmosferze.
 
 
zapraszamy za rok
 

 

 


wizyta na szkółce leśnej 06.06.2018

6 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć na naszej szkółce leśnej grupę dzieci z podstawówki. W towarzystwie  szkółkarki dzieci poznawały tajniki pracy na szkółce. Brały udział w konkursach i bawiły się na świeżym powietrzu. Oczywiście było też ognisko z kiełbaskami. 


Wyścig MTB - 09.06.2018


Pożegnanie Pana Mariana Kopki

W dniu 7 maja 2018 roku pracownicy Nadleśnictwa Łobez ze smutkiem uczestniczyli w pożegnalnej uroczystości Leśniczego Pana Mariana Kopki

W dniu 7 maja 2018 roku pracownicy Nadleśnictwa Łobez ze smutkiem uczestniczyli w pożegnalnej uroczystości Leśniczego Pana Mariana Kopki, który w dniu 27.04.2018 odszedł na emeryturę. Od 1972 roku kiedy to rozpoczął pracę w Lasach Państwowych, jego kariera zawodowa była zawsze związana z Nadleśnictwem Łobez. 01.07.1976 roku Pan Marian objął stanowisko leśniczego leśnictwa Bonin i funkcję tą pełnił do 27 kwietnia 2018 roku. Panie Marianie życzymy zdrowia i dużo aktywnego wypoczynku na zasłużonej emeryturze.

 

 

 


Tysiąc drzew na minutę - Bonin

18.04.2018 roku odbyło się kolejne już spotkania pracowników Nadleśnictwa Łobez z młodzieżą z Gimnazjum Adama Mickiewicza w Łobzie. Podczas terenowego spotkania, które odbył się na terenie leśnictwa Bonin  młodzież posadziła około  2000 szt dęba bezszupułkowego. Sadzenie odbyło się pod czujnym okiem nauczyciela Huberta Karpińskiego oraz leśników z Nadleśnictwa Łobez (Adam Szulc, Paweł Puziarski). Ponad czterdziesto osobowa ekipa odnowiła 30 arów powierzchni.W podziękowaniu leśnicy przygotowali ognisko wraz z poczęstunkiem .

Tysiąc drzew na minutę - Ińsko

18 kwietnia 2018 roku na terenie leśnictwa Ińsko odbyła się akcja  sadzimy 1000 drzew na minutę.

Udział wzięli uczniowie klas : I a, II a , III a, b ,c wraz z wychowawcami  uczęszczający do Zespołu Szkół w Ińsku .

Podczas spotkania, dzieci zapoznały się z techniką sadzenia, warunkami potrzebnymi do prawidłowego wzrostu i rozwoju drzewek, a podczas ogniska omówione zostały tematy zachowania się w lesie i ochrony p-poż. 

Dziękujemy Leśnikom z Leśnictwa Ińsko za zorganizowanie imprezy.


Ogłoszenie - szacowanie szkód


Tysiąc drzew na minutę - Zapraszamy do akcji

Nadleśnictwo Łobez zaprasza do akcji 1000 drzew na minutę.

 

SADZENIE LASU – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

 1. Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).

 

Szacowana wartość produkcji za rok 2017 wynosi około 750 mln szt.

 

 1. Istotną informacją jest fakt, że powierzchnia produkcyjna szkółek leśnych ulega systematycznemu zmniejszeniu. W 2016 roku (stan na 31.12.2016 r.) wynosiła 1949 ha, a w 2017 spadła do 1919 ha (stan na 31.12.2017r.). Produkcja na leśnych szkółkach otwartych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym stanowi podstawowy rodzaj produkcji w LP. Pomimo zmniejszającej się powierzchni produkcyjnej szkółek leśnych (otwartych) jesteśmy w stanie wyprodukować sadzonki w 100% zapewniające realizację zadań hodowlanych.

 

 1. Najbardziej intensywnym rodzajem produkcji szkółkarskiej jest produkcja kontenerowa. W LP mamy w chwili obecnej mamy 17 specjalistycznych szkółek kontenerowych ( wszystkich szkółek w Polsce mamy 448 szkółek - dane z 2016)

 

Wszystkie szkółki kontenerowe produkują łącznie około 45 mln sadzonek i liczba ta systematycznie wzrasta. Należy pamiętać, że część produkcji kontenerowej odbywa się w modułach kontenerowych (nie są tak dobrze wyposażone jak kontenerówki). Dzięki produkcji kontenerowej możliwe jest (za wyjątkiem jodły) skrócenie cyklu produkcyjnego do jednego sezonu wegetacyjnego. Najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w LP jest Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie w Nadl. Daleszyce. Oficjalnie otworzone w 2017 roku.

 

 1. Szkółką, na której produkuje się najwięcej sadzonek (niecałe 8 mln szt.) jest szkółka w Nędzy w Nadl. Rudy Raciborskie. Jest to oczywiście szkółka kontenerowa.

 

 1. Należy podkreślić fakt, że szkółki lasów państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.

 

 1. Największy udział w produkowanych gatunkach ma kolejno:
 • Sosna 37,7%,
 • Dąb szypułkowy 18,9%,
 • Buk 12,1%,
 • Dąb bezszypułkowy 6,9%,
 • Świerk 5,9%,
 • Jodła 4,8%,
 • Brzoza 4,7%,
 • Olsza 2,7%,
 • Lipa 1,3%,
 • Modrzew 1%.

Pozostałe procenty należą do innych gatunków liściastych i iglastych.

 

 1. Produkcja gatunków liściastych do iglastych stanowi ok. 51% iglastych do 49% liściastych (w 2016 r.)

 

 1. Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę

 

 1. W 2016 roku odnowienia i zalesienia stanowiły 58 214,98 ha w tym:
 • 25 155,89 ha stanowiły zręby zupełne
 • 27 239,46 ha stanowią rębnie złożone
 • 3555,32 ha stanowiło wprowadzanie II piętra

życzenia Wielkanocne 2018


Wizyta w przedszkolu 28.02.2018

W środę 28 lutego Strażnik Leśny Hubert Nadolny odwiedził dzieci w Przedszkolu w Cieszynie. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy Leśnika jak zachować się w lesie oraz o zwierzętach mieszkających w leśnych ostępach i co trzeba zrobić aby przetrwały zimę. Dzieci podczas spotkania mogły również wysłuchać gry na rogu myśliwskim oraz posłuchać naśladowania odgłosów jeleni – byków podczas rykowisko. Dla dzieci zostały również przekazane gadżety promujące Lasy Państwowe z których dzieci były bardzo zadowolone. Dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do wędrówek po lasach Nadleśnictwa Łobez. Darz Bór

Największy „prawdziwek” roku 2017

Nadleśnictwo Łobez ogłasza konkurs na największego „prawdziwka" (borowik szlachetny) znalezionego w łobeskich lasach. Konkurs trwać będzie od 1 sierpnia do 31 października.

Nadleśnictwo Łobez ogłasza konkurs na największego „prawdziwka" (borowik szlachetny) znalezionego w łobeskich lasach.  Konkurs trwać będzie od 1 sierpnia  do 31 października. Znalazcy  proszeni są o wizytę wraz z okazem w Nadleśnictwie Łobez (Bema 15, Łobez) celem zważenia oraz sporządzenia dokumentacji fotograficznej. W przypadku problemów z dotarciem do Nadleśnictwa prosimy o przesłanie wyraźnego zdjęcia dokumentującego wagę borowika na adres lobez@szczecin.lasy.gov.pl wraz z danymi kontaktowymi. Decydującym kryterium  oceny będzie waga „prawdziwka". Ranking będzie można śledzić na stronie http://www.lobez.szczecin.lasy.gov.pl/. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.  Jednocześnie zachęcamy do udziału w grzybobraniach, które oprócz  niekwestionowanych emocji dostarczą także niezapomnianych spotkań z przyrodą łobeskich lasów.


Największy prawdziwek 2017 - wyniki

W tegorocznej edycji konkursu do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się czterech uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek.

W tegorocznej edycji konkursu do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się czterech uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Wszystkie prawdziwki zostały zważone i sfotografowane. Warto podkreślić, że tegoroczna pogoda nie sprzyjała grzybobraniu. Długotrwałe ulewy spowodowały, że tegoroczne okazy były znacznie mniejsze w porównaniu do prawdziwków z lat poprzednich. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród.

wizyta w przedszkolu 16.02.2018

W piątek 16 lutego leśniczy Rafał Stępień odwiedził Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały. Grupa Biedronek powitała go bardzo serdecznie. Pan Rafał opowiadał dzieciom o zimowym dokarmianiu zwierząt, przyniósł również do przedszkola przysmaki leśnych zwierząt. Maluchy z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o bobrach, sarnach, jeleniach i innych leśnych zwierzętach. Okazało się, że Biedroneczki sporo wiedzą o lesie i bardzo chętnie odpowiadały na wszystkie pytania. Leśniczy zostawił także dla przedszkolaków karmę dla ptaków, którą dzieci powiesiły na placu przy przedszkolu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia wiosną.

R.Stępień


wizyta w przedszkolu 15.02.2018

15 lutego 2018 roku przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez przeprowadzili wizytę w przedszkolu im. Króla Lwa w Węgorzynie. Podczas edukacyjnej pogadanki Leśnicy odpowiedzieli na wiele trudnych pytań dotyczących lasu oraz zwierząt go zamieszkujących.

15 lutego 2018 roku przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez przeprowadzili wizytę w przedszkolu im. Króla Lwa w Węgorzynie. Podczas edukacyjnej pogadanki Leśnicy odpowiedzieli na wiele trudnych pytań dotyczących lasu oraz zwierząt go zamieszkujących. Rozdaliśmy pamiątkowe gadżety i zamian otrzymaliśmy piękne podziękowania.

Na zakończenie Leśniczy Marcin Garczyński przeczytał dzieciom baśń.


Pożegnanie Pani Barbary

W dniu 25.01.2018 roku nastąpiło pożegnanie odchodzącej z pracy Specjalistyki do spraw hodowli lasu Pani Barbary Dudziak.

W dniu 26.01.2018 roku nastąpiło pożegnanie odchodzącej z pracy Specjalistyki do spraw hodowli lasu Pani Barbary Dudziak. Pani Barbara Dudziak pracowała w Nadleśnictwie Łobez od 2010 roku. W roku 2012 objeła stanowisko Specjalistyki do spraw hodowli lasu, szkółkarstwa i nasiennictwa. W tej trudnej dziedzinie Pani Barbara odnosiła sukcesy czego dowodem była bardzo dobra ocena w kontroli kompleksowej w roku 2017. Pracownicy Nadleśnictwa Łobez z wielkim smutkiem przyjeli wiadomość o zmianie pracy. Życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej. 

Narada pokontrolna 05.01.2018

W dniu 05.01.2018 odbyła się narada pokontrolna dotycząca kontroli okresowej Nadleśnictwa Łobez zakończonej w 2017 roku.

W dniu 05.01.2018 odbyła się narada pokontrolna dotycząca kontroli okresowej Nadleśnictwa Łobez zakończonej w 2017 roku.

W naradzie bardzo licznie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez oraz przedstawiciele RDLP w Szczecinie.

Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych reprezentował Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Naczelnicy Wydziału Kontroli i Audytu Wew. Wydziału Administracji. Podczas narady omówiono wyniki kontroli okresowej Nadleśnictwa. Narada zakończyła się uroczystym obiadem.


Turniej piłkarski

We czwartek na Hali widowiskowo-sportowej w Łobzie odbył się Świąteczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar TKKF „Błyskawica” Łobez.

We czwartek na Hali widowiskowo-sportowej w Łobzie odbył się Świąteczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar TKKF „Błyskawica” Łobez. Współorganizatorem turnieju było Nadleśnictwo Łobez. W turnieju wzieło udział Reprezentacja naszego Nadleśnictwa zdobyła IV miejsce 
Gratulujemy chłopakom!