Wydawca treści Wydawca treści

wizyta na szkółce leśnej 06.06.2018

6 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć na naszej szkółce leśnej grupę dzieci z podstawówki. W towarzystwie  szkółkarki dzieci poznawały tajniki pracy na szkółce. Brały udział w konkursach i bawiły się na świeżym powietrzu. Oczywiście było też ognisko z kiełbaskami. 


Wyścig MTB - 09.06.2018


Pożegnanie Pana Mariana Kopki

W dniu 7 maja 2018 roku pracownicy Nadleśnictwa Łobez ze smutkiem uczestniczyli w pożegnalnej uroczystości Leśniczego Pana Mariana Kopki

W dniu 7 maja 2018 roku pracownicy Nadleśnictwa Łobez ze smutkiem uczestniczyli w pożegnalnej uroczystości Leśniczego Pana Mariana Kopki, który w dniu 27.04.2018 odszedł na emeryturę. Od 1972 roku kiedy to rozpoczął pracę w Lasach Państwowych, jego kariera zawodowa była zawsze związana z Nadleśnictwem Łobez. 01.07.1976 roku Pan Marian objął stanowisko leśniczego leśnictwa Bonin i funkcję tą pełnił do 27 kwietnia 2018 roku. Panie Marianie życzymy zdrowia i dużo aktywnego wypoczynku na zasłużonej emeryturze.

 

 

 


Tysiąc drzew na minutę - Bonin

18.04.2018 roku odbyło się kolejne już spotkania pracowników Nadleśnictwa Łobez z młodzieżą z Gimnazjum Adama Mickiewicza w Łobzie. Podczas terenowego spotkania, które odbył się na terenie leśnictwa Bonin  młodzież posadziła około  2000 szt dęba bezszupułkowego. Sadzenie odbyło się pod czujnym okiem nauczyciela Huberta Karpińskiego oraz leśników z Nadleśnictwa Łobez (Adam Szulc, Paweł Puziarski). Ponad czterdziesto osobowa ekipa odnowiła 30 arów powierzchni.W podziękowaniu leśnicy przygotowali ognisko wraz z poczęstunkiem .

Tysiąc drzew na minutę - Ińsko

18 kwietnia 2018 roku na terenie leśnictwa Ińsko odbyła się akcja  sadzimy 1000 drzew na minutę.

Udział wzięli uczniowie klas : I a, II a , III a, b ,c wraz z wychowawcami  uczęszczający do Zespołu Szkół w Ińsku .

Podczas spotkania, dzieci zapoznały się z techniką sadzenia, warunkami potrzebnymi do prawidłowego wzrostu i rozwoju drzewek, a podczas ogniska omówione zostały tematy zachowania się w lesie i ochrony p-poż. 

Dziękujemy Leśnikom z Leśnictwa Ińsko za zorganizowanie imprezy.


Ogłoszenie - szacowanie szkód


Tysiąc drzew na minutę - Zapraszamy do akcji

Nadleśnictwo Łobez zaprasza do akcji 1000 drzew na minutę.

 

SADZENIE LASU – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

 1. Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).

 

Szacowana wartość produkcji za rok 2017 wynosi około 750 mln szt.

 

 1. Istotną informacją jest fakt, że powierzchnia produkcyjna szkółek leśnych ulega systematycznemu zmniejszeniu. W 2016 roku (stan na 31.12.2016 r.) wynosiła 1949 ha, a w 2017 spadła do 1919 ha (stan na 31.12.2017r.). Produkcja na leśnych szkółkach otwartych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym stanowi podstawowy rodzaj produkcji w LP. Pomimo zmniejszającej się powierzchni produkcyjnej szkółek leśnych (otwartych) jesteśmy w stanie wyprodukować sadzonki w 100% zapewniające realizację zadań hodowlanych.

 

 1. Najbardziej intensywnym rodzajem produkcji szkółkarskiej jest produkcja kontenerowa. W LP mamy w chwili obecnej mamy 17 specjalistycznych szkółek kontenerowych ( wszystkich szkółek w Polsce mamy 448 szkółek - dane z 2016)

 

Wszystkie szkółki kontenerowe produkują łącznie około 45 mln sadzonek i liczba ta systematycznie wzrasta. Należy pamiętać, że część produkcji kontenerowej odbywa się w modułach kontenerowych (nie są tak dobrze wyposażone jak kontenerówki). Dzięki produkcji kontenerowej możliwe jest (za wyjątkiem jodły) skrócenie cyklu produkcyjnego do jednego sezonu wegetacyjnego. Najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w LP jest Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie w Sukowie w Nadl. Daleszyce. Oficjalnie otworzone w 2017 roku.

 

 1. Szkółką, na której produkuje się najwięcej sadzonek (niecałe 8 mln szt.) jest szkółka w Nędzy w Nadl. Rudy Raciborskie. Jest to oczywiście szkółka kontenerowa.

 

 1. Należy podkreślić fakt, że szkółki lasów państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.

 

 1. Największy udział w produkowanych gatunkach ma kolejno:
 • Sosna 37,7%,
 • Dąb szypułkowy 18,9%,
 • Buk 12,1%,
 • Dąb bezszypułkowy 6,9%,
 • Świerk 5,9%,
 • Jodła 4,8%,
 • Brzoza 4,7%,
 • Olsza 2,7%,
 • Lipa 1,3%,
 • Modrzew 1%.

Pozostałe procenty należą do innych gatunków liściastych i iglastych.

 

 1. Produkcja gatunków liściastych do iglastych stanowi ok. 51% iglastych do 49% liściastych (w 2016 r.)

 

 1. Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę

 

 1. W 2016 roku odnowienia i zalesienia stanowiły 58 214,98 ha w tym:
 • 25 155,89 ha stanowiły zręby zupełne
 • 27 239,46 ha stanowią rębnie złożone
 • 3555,32 ha stanowiło wprowadzanie II piętra

życzenia Wielkanocne 2018


Wizyta w przedszkolu 28.02.2018

W środę 28 lutego Strażnik Leśny Hubert Nadolny odwiedził dzieci w Przedszkolu w Cieszynie. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy Leśnika jak zachować się w lesie oraz o zwierzętach mieszkających w leśnych ostępach i co trzeba zrobić aby przetrwały zimę. Dzieci podczas spotkania mogły również wysłuchać gry na rogu myśliwskim oraz posłuchać naśladowania odgłosów jeleni – byków podczas rykowisko. Dla dzieci zostały również przekazane gadżety promujące Lasy Państwowe z których dzieci były bardzo zadowolone. Dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do wędrówek po lasach Nadleśnictwa Łobez. Darz Bór

Największy „prawdziwek” roku 2017

Nadleśnictwo Łobez ogłasza konkurs na największego „prawdziwka" (borowik szlachetny) znalezionego w łobeskich lasach. Konkurs trwać będzie od 1 sierpnia do 31 października.

Nadleśnictwo Łobez ogłasza konkurs na największego „prawdziwka" (borowik szlachetny) znalezionego w łobeskich lasach.  Konkurs trwać będzie od 1 sierpnia  do 31 października. Znalazcy  proszeni są o wizytę wraz z okazem w Nadleśnictwie Łobez (Bema 15, Łobez) celem zważenia oraz sporządzenia dokumentacji fotograficznej. W przypadku problemów z dotarciem do Nadleśnictwa prosimy o przesłanie wyraźnego zdjęcia dokumentującego wagę borowika na adres lobez@szczecin.lasy.gov.pl wraz z danymi kontaktowymi. Decydującym kryterium  oceny będzie waga „prawdziwka". Ranking będzie można śledzić na stronie http://www.lobez.szczecin.lasy.gov.pl/. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.  Jednocześnie zachęcamy do udziału w grzybobraniach, które oprócz  niekwestionowanych emocji dostarczą także niezapomnianych spotkań z przyrodą łobeskich lasów.


Największy prawdziwek 2017 - wyniki

W tegorocznej edycji konkursu do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się czterech uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek.

W tegorocznej edycji konkursu do Nadleśnictwa Łobez zgłosiło się czterech uczestników. Każdy z nich zgłosił się z największym prawdziwkiem jakim udało mu się znaleźć podczas leśnych wędrówek. Wszystkie prawdziwki zostały zważone i sfotografowane. Warto podkreślić, że tegoroczna pogoda nie sprzyjała grzybobraniu. Długotrwałe ulewy spowodowały, że tegoroczne okazy były znacznie mniejsze w porównaniu do prawdziwków z lat poprzednich. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do Nadleśnictwa Łobez na uroczyste wręczenie nagród.

wizyta w przedszkolu 16.02.2018

W piątek 16 lutego leśniczy Rafał Stępień odwiedził Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Krasnala Hałabały. Grupa Biedronek powitała go bardzo serdecznie. Pan Rafał opowiadał dzieciom o zimowym dokarmianiu zwierząt, przyniósł również do przedszkola przysmaki leśnych zwierząt. Maluchy z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o bobrach, sarnach, jeleniach i innych leśnych zwierzętach. Okazało się, że Biedroneczki sporo wiedzą o lesie i bardzo chętnie odpowiadały na wszystkie pytania. Leśniczy zostawił także dla przedszkolaków karmę dla ptaków, którą dzieci powiesiły na placu przy przedszkolu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia wiosną.

R.Stępień


wizyta w przedszkolu 15.02.2018

15 lutego 2018 roku przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez przeprowadzili wizytę w przedszkolu im. Króla Lwa w Węgorzynie. Podczas edukacyjnej pogadanki Leśnicy odpowiedzieli na wiele trudnych pytań dotyczących lasu oraz zwierząt go zamieszkujących.

15 lutego 2018 roku przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez przeprowadzili wizytę w przedszkolu im. Króla Lwa w Węgorzynie. Podczas edukacyjnej pogadanki Leśnicy odpowiedzieli na wiele trudnych pytań dotyczących lasu oraz zwierząt go zamieszkujących. Rozdaliśmy pamiątkowe gadżety i zamian otrzymaliśmy piękne podziękowania.

Na zakończenie Leśniczy Marcin Garczyński przeczytał dzieciom baśń.


Pożegnanie Pani Barbary

W dniu 25.01.2018 roku nastąpiło pożegnanie odchodzącej z pracy Specjalistyki do spraw hodowli lasu Pani Barbary Dudziak.

W dniu 26.01.2018 roku nastąpiło pożegnanie odchodzącej z pracy Specjalistyki do spraw hodowli lasu Pani Barbary Dudziak. Pani Barbara Dudziak pracowała w Nadleśnictwie Łobez od 2010 roku. W roku 2012 objeła stanowisko Specjalistyki do spraw hodowli lasu, szkółkarstwa i nasiennictwa. W tej trudnej dziedzinie Pani Barbara odnosiła sukcesy czego dowodem była bardzo dobra ocena w kontroli kompleksowej w roku 2017. Pracownicy Nadleśnictwa Łobez z wielkim smutkiem przyjeli wiadomość o zmianie pracy. Życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej. 

Narada pokontrolna 05.01.2018

W dniu 05.01.2018 odbyła się narada pokontrolna dotycząca kontroli okresowej Nadleśnictwa Łobez zakończonej w 2017 roku.

W dniu 05.01.2018 odbyła się narada pokontrolna dotycząca kontroli okresowej Nadleśnictwa Łobez zakończonej w 2017 roku.

W naradzie bardzo licznie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez oraz przedstawiciele RDLP w Szczecinie.

Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych reprezentował Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Naczelnicy Wydziału Kontroli i Audytu Wew. Wydziału Administracji. Podczas narady omówiono wyniki kontroli okresowej Nadleśnictwa. Narada zakończyła się uroczystym obiadem.


Turniej piłkarski

We czwartek na Hali widowiskowo-sportowej w Łobzie odbył się Świąteczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar TKKF „Błyskawica” Łobez.

We czwartek na Hali widowiskowo-sportowej w Łobzie odbył się Świąteczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar TKKF „Błyskawica” Łobez. Współorganizatorem turnieju było Nadleśnictwo Łobez. W turnieju wzieło udział Reprezentacja naszego Nadleśnictwa zdobyła IV miejsce 
Gratulujemy chłopakom!


20 grudnia przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez złożyli wizytę w Placówce Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Radowie Wielkim.

20 grudnia przedstawiciele Nadleśnictwa Łobez złożyli wizytę w Placówce Stowarzyszenia na Rzecz Osób  z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem  w Radowie Wielkim. W spotkaniu uczestniczyło około 40 -cioro wychowanków wraz z opiekunami. Podczas spotkania Leśnicy opowiadali o korzyściach płynących z lasu oraz sposobach zachowania w lesie. Odpowiadali też na szereg interesujących pytań. Spotkanie zakończył pokaz wabienia jeleni w wykonaniu Pana Huberta Nadolnego.

 


Sprzedaż choinek w 2017 roku

Sprzedaż choinek będzie odbywać sie również w niektórych lokalnych miejscowościach.

Daty i lokalizacje przedstawiamy poniżej: 

Choinki w Ińsku będą sprzedawane w dniach 18-20 grudnia 2017, w godzinach 8.00 - 14.00. Choinki będą przy leśniczówce.

Materiały do pobrania


Moja pachnąca lasem choinka


Jesienne poszukiwania szkodników

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne, przede wszystkim takich gatunków, jak: strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta, oraz gatunków z rodziny borecznikowatych. Jesienne poszukiwania odbywają się corocznie późną jesienią przed nadejściem mrozów i wystąpieniem trwałej pokrywy śnieżnej. Miejscem wykonywania poszukiwań są stałe partie kontrolne wyznaczone w drzewostanach sosnowych. Zadanie polega na przeszukaniu przez leśniczego ściółki i gleby oraz na powierzchniach o numerach nieparzystych- całych powierzchni odziomka drzewa od szyi korzeniowej do wysokości 1,5m, gdzie często w spękaniach kory zimują boreczniki. Leśniczy wkłada znalezione szkodniki do odpowiednio opisanych tekturowych pudełeczek a następnie w kancelarii wypełnia formularz dotyczący swoich znalezisk. Tak przygotowane „paczuszki” z leśnictw, które posiadają drzewostany sosnowe trafiają do specjalisty ochrony lasu. Specjalista sprawdza kompletność pudełeczek i zajmuje się zbiorczym wysłaniem materiału do Zespołu Ochrony Lasu, który następnie weryfikuje otrzymany materiał sprawdzając poprawność oznaczenia owadów i ich zdrowotność oraz określa stopień zagrożenia dla danego Nadleśnictwa. Dzięki temu już rok wcześniej możemy spodziewać się ewentualnego zagrożenia oraz możemy przygotować się na jego ograniczenie. Także jeśli ktoś zobaczy jesienią leśnika klęczącego z małymi motyczkami lub pazurkami ogrodniczymi przy drzewach to bez obaw- on tylko szuka szkodników.

Anna Krakiewicz

Nadleśnictwo Łobez